Date: 28 júl 2016
Cat: Domáce, Zahraničné

„Blahoslavení milosrdní, lebo oni dosiahnu milosrdenstvo“ – téma svetových dní mládeže 2016.

Svetové dni mládeže (SDM) sú medzinárodným stretnutím, ktoré organizuje Katolícka cirkev. Spája mladých ľudí z celého sveta – katolíkov, kresťanov iných vyznaní a všetkých ľudí dobrej vôle. Predsedá im Svätý Otec a slávia sa každé dva až tri roky.

Svetových dní mládeže sa zúčastňuje aj naša slovenská piaristická provincia, konkrétne 25 členná výprava piaristickej mládeže z Nitry, Trenčína a Prievidze. SDM vznikli v roku 1984 na Kvetnú nedeľu. Pápež Ján Pavol II. zvolal rímsku mládež, aby s ním slávila Svätý rok vykúpenia. Ich nadšenie prekonalo všetky očakávania. V roku 1985 napísal pápež mladým po celom svete list a začala veľké dobrodružstvo Svetových dní mládeže. Ich cieľom je ukázať živú vieru v Ježiša Krista. Majú tiež podporovať angažovanosť mladých v Cirkvi, radovať sa z viery a premýšľať o odkaze, ktorý vždy vyberá pápež.

Najbližšie SDM sa uskutočnia od 25. do 31. júla 2016 v poľskom Krakove, v meste úzko spojenom so svätým pápežom a zakladateľom SDM Jánom Pavlom II.  Mottom stretnutia sú slová Ježiša „Blahoslavení milosrdní, lebo oni dosiahnu milosrdenstvo“ (por. Mt 5, 7).Poľsko privíta medzinárodné stretnutie mladých už po druhýkrát, v roku 1991 sa uskutočilo v meste Čenstochová.

zdroj a viac informácií na Svetové dni mládeže 2016

Krakov2016_logo