Papa Francesco na svetových dňoch

Papa Francesco na svetových dňoch
05 aug 2016

Na Svetové dni mládeže som sa rozhodla ísť so skupinou piaristickej mládeže zo Slovenska. Viedli nás fráter Ľuboš, pátri Peter a Matúš.

Náš sedemdňový pobyt začal súkromnou slovenskou omšou (jedna z výhod, keď s vami ide kňaz). Páter Matúš nás vyzval, aby sme tieto dni prežili s otvoreným srdcom. V utorok sme sa stretli so všetkými slovenskými pútnikmi v Lagiewnikách. V stredu sme si prezreli krásne centrum Krakova a večer sa zúčastnili celosvetového stretnutia piaristickej mládeže. Bolo to skvelé! Plné hudby, tanca a modlitieb. A vo štvrtok už prišiel Papa Francesco! Takto sme všetci skandovali, keď sme čakali na našeho pápeža. Síce som ho videla veľkého asi ako malíček, vďaka výdobytkom modernej technológie sa to dalo zvládnuť. Povzbudil ma jeho uvítací príhovor, v ktorom nás pozval do dobrodružného snívania s Bohom. Aby sme sa nestali dôchodcami v mladom veku! A takto podobne nás povzbudzoval až do nedele.

Našu púť sme ukončili tak ako sme ju začali – svätou omšou. Veľmi som si obľúbila našu malú skupinku a bolo podľa mňa dôležité, že sme tieto dni prežívali spolu. Slová o milosrdenstve od pápeža Františka sme mohli hneď aplikovať, keď nám niekto zo skupinky pílil nervy, ako sa to občas stane v krízových situáciach. Ale najmä sme zažili silu spoločenstva a v priamom prenose mohli vidieť ako z nás Duch Svätý utváral jedno telo, ktoré sa delí navzájom s radosťami, starosťami, no hlavne s jedlom. Som veľmi vďačná Bohu, že dal silu našim úžasným vedúcim, ktorí sa o nás vzorne starali. Bez nich by to nebolo to pravé orechové ako sa hovorí. Z týchto dní som odišla veľmi povzbudená z našej mladej katolíckej cirkvi. Zažila som tu masu bláznivých ľudí (v dobrom!), veľa smiechu, radosti, ale aj trochu nervov a únavy. Tento týždeň mi dal veľa aj do medziľudských vzťahov a dal novú nádej pre lepší svet.

Verím, že sa vidíme v roku 2019 v Paname!

Frederika Beňová